TGL Gümrük Müşavirliği

Gümrüklerde son gelişmeler paneli

Gümrükler Genel Müdürü Cenap Aşcı, son günlerde oluşan TIR kuyruklarıyla dikkati çeken Habur Gümrük Kapısı'ndaki yoğunluğun azaldığını belirterek, "Habur şu anda bayram öncesi duruma dönmüş durumda" dedi.

İstanbul Ticaret Odası'nda (İTO) düzenlenen "Gümrüklerde Son Gelişmeler Beklenti ve Talepler Paneli"nde konuşan Aşcı, gümrük kapılarında zaman zaman oluşan yoğunlukların giderilmesi için gerekli çalışmaların yapıldığını söyledi.

Gümrük kapılarında zaman zaman görülen TIR kuyruklarının çözümü için idari çalışmaların yapıldığını belirten Aşcı, gümrük kapılarındaki modernizasyonun sürdüğünü, işlem sürelerinin büyük oranda azaldığını kaydetti.

Bazı gümrük kapılarının kapasitesinin çok üzerinde yoğunluğa cevap verdiğini dile getiren Aşcı, "Mevcut durumda dış ticaretimizin gerçekleştiği bazı kapılarımız doymuş durumda. Örneğin Habur bizim 2. en büyük ihracat yaptığımız kapımızdır. Kapasitesi de şu anda yüzde 100'ü aşmış vaziyette. Son 15 gündür kuyruklarla dikkat de çekiyordu. Geçen hafta bir heyet olarak arkadaşlarımız gidip baktılar ve sabah itibarıyla aldığımız bir haberi paylaşayım, Habur şu anda bayram öncesi duruma dönmüş durumda" diye konuştu.

2023 hedeflerine ulaşabilmek için şimdiki ihracat düzeyinin 3 katına çıkarılması gerektiğini belirten Aşcı, gümrüklerdeki işleyişin hızlandırılması için gerekli çalışmaların yapıldığını kaydetti. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın 2011 yılında yeni teşkilat yapısına kavuştuğunu anımsatan Aşcı, "Hedeflerimiz var, 2023 için koyduğumuz önemli hedeflerimiz var. İlk hedefimiz minimum 1 trilyon dolarlık dış ticaret hacmine ulaşmak. İhracatımızı aşağı yukarı 3 kat artırmamız lazım. ithalatımızı da 2,5 kat artırmamız lazım" diye konuştu.

"İdari düzenlemeler yapılmalı"

İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneği Başkanı Turhan Gündüz ise Gümrük Yönetmeliği'nin ikincil düzenlemelerle iyileştirilmesine karşın 4458 sayılı Gümrük Kanunu'ndaki bazı maddelerin özel sektörün lehine revize edilmesi gerektiğini belirtti.

5607 Sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu'nda benzer suçlara yönelik mükerrer düzenlemeler bulunduğuna dikkati çeken Gündüz, "Gümrük faaliyetlerine ilişkin yasalarımızda birtakım çelişkiler olduğunu düşünmekteyiz. Uygulamaları standart hale getirmek için idari düzenlemeler yapılmalı" değerlendirmesini yaptı.

İstanbul Ticaret Üniversitesi (İTİCÜ) İktisat Bölüm Başkanı Pof. Dr. Kerem Alkin moderatörlüğünde gerçekleşen panele, Risk Yönetimi ve Kontrol Genel Müdürü Harun Uslu, Tasfiye Hizmetleri Genel Müdürü Avni Ertaş ve İTO Gümrük Müşavirliği Meslek Komitesi Üyesi Metin Korkmaz da katıldı